Letní příměstský tábor zapsaného spolku Povyk v roce 2020

 

Jedenáctý ročník příměstského tábora pořádaného naším spolkem je za námi a musím konstatovat, že nám zraje jako víno. Toto konstatování platí především o účastnících, kteří již z předešlých ročníků vědí, proč se k nám hlásí a  očekávají kvalitní programovou náplň.

Letos jsme se opět o něco posunuli v náročnosti a do programu nově zařadili několik programových novinek, které nabízí volnočasová nabídka našeho regionu.

 

Splouvání řeky Jizery:

Asi těžko bychom si uměli představit náš tábor bez vodáckého výletu na Jizeře. Nechceme, aby se děti tzv. jen svezly. Naším cílem je děti naučit vést loď, čemuž věnujeme nácvik na klidné vodě na Malé Skále. Až teprve ve chvíli, kdy posádky zvládají základy jízdy na kánoi, jsou „vypuštěny“ na řeku. Hned první prověrkou je sjezd jezu na Malé Skále, který často děti nadchne natolik, že ho sjíždějí opakovaně. Za deset let můžeme konstatovat, že při odevzdávání lodí na jezu v Dolánkách všechny děti umějí řídit loď, vědí, jak se drží pádlo a naučily se základům jízdy na lodi. Nejinak tomu bylo i letos. Pro instruktory je to skutečně potěšující pohled, když děti bravurně zaparkují své lodě při výstupu v Dolánkách a shánějí informace, kdy pojedeme znovu.

Pískovcová skála „Sluneční plotna“ nad Hodkovicemi nad Mohelkou:

Po několika dnech prožitých na táboře věnovaných zformování kolektivu se vyráží na tradiční lezení na opravdové skále. Tohle je vždy prověrka zvláště pro některé tzv. namachrované jedince. Tady leze každý za sebe, tady často padá maska suveréna, tady se často odhalí pravá podstata táborníka. No většinou zde zažíváme spíše příjemné překvapení v podobě toho jak v sobě táborník či tábornice objeví začínajícího horolezce, který udiví nejen své kamarády, ale především sám sebe.

Další aktivity:

Samozřejmě, že jsme letos na táboře hráli naše oblíbené deskové hry, jednou týdně jsme si zašli zahrát bowling, sem tam vyrazili na výlet po Českém ráji, hráli  hry na atletickém stadionu, pronikali do tajů her zvaných branball a fresbee, no prostě užívali si jako o prázdninách.

Na samotný závěr se sluší poděkovat institucím, za jejichž finančního přispění se mohl příměstský tábor realizovat. Velice děkujeme Městu Turnov, které svým volnočasovým dotačním titulem výrazně přispělo našemu příměstskému táboru. Ještě  jednou DÍKY.

Za Povyk, z.s.

Zbyněk Báča